Forum
Børnebiffen
Festivaler
Forsiden / Dabuf / Gamle Nyheder
DaBUF Nyt - Oktober 2008  

Formanden

Vi er nu alle i gang med at starte vores klubber op, og ser med spænding på, hvad børnene, de unge og deres forældre synes om vores program. Hvor mange medlemmer kommer der i lige vores klub? Det samlede landsoverblik vil sekretariatet have i næste måned, når alle klubber har meldt deres medlemstal ind.

Bestyrelsen afholdt i august vores andet møde. Vi er fortsat i gang med at se på strukturen, og er allerede nået langt. Som det første var det vigtigt for bestyrelsen, at alle medarbejdere havde en arbejdsbeskrivelse. Det gør det nemmere både for medarbejderen og bestyrelsen at vide, hvem der tager sig af hvad. Vores tre fastansatte har nu alle en arbejdsbeskrivelse, de selv har haft stor indflydelse på.

Jan Frydensbjerg har fået fornyet sin kontrakt frem til august 2009 med 25 timer ugentligt.

Janne Flatau har fået tilrettet sit ansættelsesbrev med fortsat 24 timer ugentligt. For begges vedkommende gælder, at der er oprettet en arbejdsgiverbetalt pensionsordning. Nu har alle tre fastansatte medarbejdere en pensionsordning. Bestyrelsen er af den opfattelse, at det i 2008 er en selvfølge, at medarbejdere har en arbejdsgiverbetalt pensionsordning.   

Sekretariatet og bestyrelsen er ved at gennemgå hvilke telefoni- og elektronikbehov der er. Foreløbig har det medført, at landkonsulentens og ”lejfilmnu” telefonnumrene er udgået og indgår i den almindelige omstilling på 33 21 41 76.

EKKO linien og mailboksen er nu helt adskilt fra DaBUF.

Den gamle kopimaskine som var leaset, er nu skiftet ud med en ét år gammel købt maskine. Den gamle maskine skulle have første hjælp flere gange om ugen, hvilket gjorde sekretariatsarbejdet med udsendelser meget vanskeligt. Den nye maskine er en farvekopimaskine og har foldefunktion, hvilket forhåbentligt vil blive til stor glæde både for de ansatte og alle i klubberne.

Maskinen har også en scannefunktion, som jo passer fint ind i bestyrelsens bestræbelser på at få minimeret arkivet mest muligt. Det er hensigten at scanne egnede papirer ind på en ekstern harddisk, som fylder betragteligt mindre end mapper med papir.

Jeg deltager i de ugentlige kontormøder stort set hver gang. Det er en god måde at have føling med foreningen på. Det er hurtigt at blive opdateret på store og små hændelser og således handle hurtigt, hvor det er nødvendigt.

I sidste DaBUF NYT skrev jeg, at bestyrelsesmedlemmerne ville modtage statens takster for mødediæter, når de deltog i møder, det er imidlertid for uoverskueligt at håndterer. Dette blev derfor omstødt/droppet på bestyrelsesmødet.

Handleplanen 2008 – 2010 vil blive det store punkt på næste bestyrelsesmøde (2. november), skitsen ligger klar, og på bestyrelsesmødet skal detaljerne og den endelige finpudsning finde sted. Den vil så komme ud med næste DaBUF NYT.

Liselotte er nu stoppet med at arbejde for EKKO. Lotte er ansat som sekretær på filmmagasinet EKKO med kontorplads og virke hos DaBUF.

Tak til værtsklubberne for to gode filmgennemsyn.

God arbejdslyst til alle jer ude i klubberne. 

NYT! NYT! NYT!

I skrivende stund, har jeg modtaget et tilsagn fra Elena (Karlas Kabale) og Sasha (Frode og alle de andre rødder) om, at de gerne vil besøge jeres klubber. De skal have 2.000 kr. for ca. én time + transport. Begge filmene vandt 2. præmien i Giffoni. De to piger var selv i Giffoni for at modtage prisen. Kontakt: Elenas far 39 54 51 20/24 69 96 97 eller Sashas far 51 56 32 45

Tina Just Hahn

 

 

Formand

Landskonsulent

 

Som formanden også skriver, så medfører sæsonstarten i vores filmklubber, at vi her på sekretariatet sætter fokus på ’hvordan landet ligger i DaBUF’. Derfor er det positivt at byde velkommen til to nye klubber i landsorganisationen, Holbæk og Nørrebro.

Der arbejdes i øjeblikket med at lave et nyt førskole-katalog. Kataloget skal afløse det gamle fra 2005, og vil samtidig byde på en lidt anden opbygning og udformning.

Undertegnede skriver i øjeblikket også på andre områder. Filmpilot-projektet, som vi har samarbejdet med DFI og VIA University College om, er blevet grundigt evalueret. I forlængelse af de erfaringer, som kurserne har resulteret i, produceres der nu en lille bog med filmfaglig og filmpædagogisk sigte. Udgivelsen udkommer i starten af det nye år og vil selvfølgelig også blive præsenteret for jer. 

Det samme gælder forhåbentligt for nogle af de idéer, der i de sidste par måneder har været på tegnebrættet her på sekretariatet. Vi trænger til opdateringer i forhold til vores pr-materiale og planlægger derfor at lave nye foldere og inspirationsmateriale om DaBUF. Derudover går vi og pusler med idéen om en DaBUF-trailer, som jeg håber vil blive en del af jeres filmforevisninger, i årene der kommer.

I den kommende tid vil jeg igen påbegynde ringerunden, for at høre om stort og småt fra alle vores klubber rundt omkring i landet.

I den forbindelse vil jeg gerne tilbyde at komme rundt på besøg hos jer ude i klubberne. Både hvis I har ting, som I gerne vil drøfte – eller blot hvis I har lyst til at vise jeres klub frem. Jeg har allerede haft fornøjelsen af at besøge et par af vores klubber. I er meget velkomne til at kontakte mig, hvis I vil have besøg til et bestyrelsesmøde eller en filmforevisning.

Vi påtænker at lave en lille artikel i Nyhedsbrevet, der vedrører de forskellige logoer, som I benytter jer af ude i klubberne. Derfor må I meget gerne indsende jeres loger til landskonsulent@dabuf.dk, så vi kan få hver enkel klubs logo med i artiklen.

Jan Frydensbjerg

Landskonsulent

Sekretariatet

KLUBSERVICE

Materiale fra sekretariatet udsendes altid til formanden. Materiale kan ligeledes udsendes til bestyrelsesmedlemmer elektronisk, såfremt de ønsker det. Sæt x i rubrikken på Klubbestyrelseslisten ud for navn, hvis materiale ønskes udsendt elektronisk til øvrige bestyrelsesmedlemmer. Samme service kan ligeledes tilmeldes ved at sende en mail til sekr@dabuf.dk  

 

 

35mm udvalget

De to filmgennemsyn vi har haft i efteråret i Odense hhv. i Vig, synes vi i udvalget, er gået godt. Begge steder viste vi nogle film, de fremmødte syntes om, og efterfølgende havde vi gode og konstruktive møder. I Vig gjorde flere af klubberne opmærksom på medlemsnedgang.

 

Jan fra Gladsaxe foreslog, at man melder sig ind i børnefilmklubben ligesom i en sportsklub og aktivt skal melde sig ud, hvis man ikke ønsker at være medlem. Dermed tilmelding via PBS – og automatisk forlængelse af medlemskabet.

I Odense kunne de fleste af klubberne berette om fin tilslutning.

Det vil glæde os, hvis I i klubberne vil sende jeres programmer ind på sekretariatet. Det er muligt, at I har gode idéer, som flere klubber rundt om i landet kan have glæde af. Husk også at medbringe programmerne til inspiration på generalforsamlingen til foråret.

I vores programmer skal vi huske at slå på, at vores medlemmer køber et medlemskab – vi skal ikke prøve at sælge ’fem film for en hund’. Vores formålsparagraf taler om at oplyse, så det er oplysning og medlemskab snarere end underholdning, der er vores eksistensberettigelse.

Kim Bruun

Formand for 35mm udvalget

Aktivitetsudvalget

Udvalget arbejder på at sammensætte et godt landsmøde 2009 i Vejle

 

Louise Marseen

Formand for aktivitetsudvalget

Førskoleudvalget

Desværre kom der ikke nok tilmeldinger til vores inspirationsdag om førskolefilm, lørdag d. 25. oktober i Horsens. Derfor er arrangementet blevet aflyst.

 

 

I udvalget arbejder vi derfor videre med, hvordan vi kan sætte fokus på førskolefilmen - og derudover det nye førskolekatalog.

PR udvalget

 

I PR-udvalget er vi i fuld gang med at planlægge årets sidste udgave af Nyhedsbrevet. Det udkommer i slutningen af november og bliver et ganske særligt nummer, der vil være fyldt med omtaler af ikke færre end 24 af de bedste julefilm, der er produceret i de seneste årtier.

Nyhedsbrevet bliver det sidste i den lange række af Nyhedsbreve, som vi kender, idet udvalget barsler med et nyt layout og indhold i årets første udgave, der er planlagt til at skulle udkomme straks i begyndelsen af det nye år.

I foråret sendte vi en række navneforslag ud til afstemning blandt medlemsklubberne - og valget faldt på det navn, som mere end noget andet er tæt knyttet til Danske Børne- og Ungdomsfilmklubber - nemlig PRÅSEN.

Det betyder, at der bliver sammenhæng mellem PRÅSPRISEN og det nyhedsblad, foreningen udsender og dermed skabes den symbiose, vi havde tidligere.

Derfor: Glæd dig til julens komme og det første nummer i Dabufs historie, hvor vi sætter fokus på julefilmens særegne og hyggelige historier - og endnu mere til nytårets komme, hvor du modtager et dugfrisk eksemplar af det nye Pråsen.

Flemming Riedel

Formand PR-udvalget

Søge
Aktiviteter
Kalender
Start en filmklub
DaBUF • Tagensvej 85 E • 2200 Kbh. N • Tlf: 3321 4176 • Fax: 3321 4160 • M: sekr@dabuf.dk
Design by Cantea : Powered by GoToWeb